17.04.2025
Osnove delovnega prava pred vstopom na trg dela
Ura: 15:00 - 17:30
Lokacija: Teološka fakulteta
Izvajalec:
Prijavi se prek POPR-a: https://popr.uni-lj.si/leap/event.html?id=19092&service=Careers+Service
Opis:Ker je zaposlitev običajno najpomembnejši vir prihodkov, je v življenju posameznika izjemno pomembna. In tukaj nastopi delovno pravo, ki ga je dobro poznati že v fazi iskanja zaposlitve, saj obstajajo različna pravila, ki jih moramo upoštevati in ki jih določajo številni zakoni.
Na delavnici se boste seznanili z osnovami delovnega prava. Mednje sodi ločevanje na individualno in kolektivno delovno pravo (sindikalna svoboda, stavka, sodelovanje delavcev pri upravljanju). Poudarek bo na individualnem delovnem pravu v razmerju med delavcem in delodajalcem. Obravnavali bomo pluralizem pravnih virov (nacionalni predpisi, kolektivne pogodbe, pogodba o zaposlitvi), s poudarkom na pogodbi o zaposlitvi. Predvidene obravnavane teme, ki sestavljajo osnovo, so: ugotavljanje delovnih razmerij in razmejevanje v primerjavi z drugimi pravnimi podlagami za opravljanje dela (vključno s poudarkom na prekarnosti), postopek sklepanja in vsebina pogodbe o zaposlitvi, posebnosti pogodbe o zaposlitvi (predvsem pogodba za določen čas), prenehanje pogodbe o zaposlitvi, plača in drugi prejemki iz delovnega razmerja, delovni čas, dopust in sodno varstvo. Cilj delavnice je na laično razumljiv način predstaviti bistvo pri posamezni temi ter odgovoriti na vprašanja, ki jih boste zastavile udeleženke in udeleženci delavnice.
Primož Rataj, docent na Katedri za delovno in socialno pravo na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani, je po izobrazbi doktor pravnih znanosti (2022) in magister prava (2014), oba izobrazbena naziva je pridobil na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani. Pri svojem pedagoškem in raziskovalnem delu se že desetletje ukvarja predvsem z delovnim pravom in povezanimi pravnimi disciplinami. Je član nacionalnega Društva za delovno pravo in socialno varnost ter podmladka v okviru European Labour Law Young Scholars (ELLYS) pod okriljem International Society for Labour Law and Social Security Law (ISLSSL). Aktivno je bil vključen že v več nacionalnih in mednarodnih strokovnih projektov, od leta 2022 je tudi član programske skupine ARRS za vključevanje pravnega izrazja evropskega prava v slovenski pravni sistem. V okviru raziskovalnega strokovnega dela je avtor več prispevkov s področja delovnega prava in socialne varnosti v domačih in tujih revijah, je recenzent za revijo European Journal of Social Security, predaval pa je že na seminarju Akademije za evropsko pravo (ERA). Je mentor nacionalni ekipi na vsakoletnem tekmovanju iz simulacije pravnega postopka na področju evropskega delovnega prava (Hugo Sinzheimer Moot Court Competition).